Events Manager 4.0.83 - en to pt translation catalogue (875 entries)

en:  is required.
pt: é necessária.

en: #_BOOKINGNAME (#_BOOKINGEMAIL) cancelled his booking at #_NAME on #F #j, #Y. He wanted to reserve #_BOOKINGSPACES spaces.<br/> Now there are #_BOOKEDSPACES spaces reserved, #_AVAILABLESPACES are still available.<br/>Yours faithfully,<br/>Events Manager - http://wp-events-plugin.com
pt: #_BOOKINGNAME (#_BOOKINGEMAIL) Cancelou sua reserva na posição #_NAME em #F #J, #Y. Ele queria #_BOOKINGSPACES reserva espaços. <br/> Agora, há espaços reservados #_BOOKEDSPACES #_AVAILABLESPACES ainda estão disponíveis. <br/> Com os melhores cumprimentos, <br/> Eventos Manager - http://wp-events-plugin.com

en: #_BOOKINGNAME (#_BOOKINGEMAIL) will attend #_NAME on #F #j, #Y. He wants to reserve #_BOOKINGSPACES spaces.<br/> Now there are #_BOOKEDSPACES spaces reserved, #_AVAILABLESPACES are still available.<br/>Yours faithfully,<br/>Events Manager - http://wp-events-plugin.com
pt: #_BOOKINGNAME (#_BOOKINGEMAIL) Vai assistir #_NAME em #F #J # Y. Ele quer #_BOOKINGSPACES reserva espaços <br/> Agora, há espaços reservados #_BOOKEDSPACES , #_AVAILABLESPACES ainda estão disponíveis. <br/> Com os melhores cumprimentos, <br/> Eventos Manager - http://wp-events-plugin.com

en: %s Page
pt: Página %s

en: %s Slug
pt: Slug%s

en: %s added the event %s
pt: %s adicionado o evento %s

en: %s could not be deleted
pt: %s não pôde ser excluída

en: %s could not be deleted.
pt: %s não pôde ser excluído.

en: %s created.
pt: %s criado.

en: %s deleted
pt: %s excluído

en: %s is attending %s.
pt: %s está participando.%s.

en: %s list footer format
pt: Formato %s rodapé lista

en: %s list header format
pt: Formato %s cabeçalho da lista

en: %s list item format
pt: Formato %s item da lista

en: %s page title
pt: Title %s página

en: %s successfully added.
pt: %s adicionado com sucesso.

en: %s successfully deleted
pt: %s removido com sucesso

en: %s successfully deleted.
pt: %s removido com sucesso.

en: %s successfully duplicated.
pt: %s reproduzido com sucesso.

en: %s successfully updated.
pt: %s atualizado com sucesso.

en: %s users cancelled bookings.
pt: Usuários %s cancelada reservas.

en: %s will not be attending %s anymore.
pt: %s não estará atendendo %s mais.

en: (not applicable with event ownership on presently, coming soon!)
pt: (Não aplicável com a posse de eventos em breve, em breve!)

en: <br/><br/>-------------------------------<br/>Powered by Events Manager - http://wp-events-plugin.com
pt: <br/><br/> ------------------------------- <br/> Alimentado por Events Manager - http://wp-events-plugin.com

en: <li>No events in this location</li>
pt: <li> Nenhum evento neste local </li>

en: <p>Hey, <strong>%s</strong>, welcome to <strong>Events Manager</strong>! We hope you like it around here.</p> 
    			<p>Now it's time to insert events lists through  <a href='%s' title='Widgets page'>widgets</a>, <a href='%s' title='Template tags documentation'>template tags</a> or <a href='%s' title='Shortcodes documentation'>shortcodes</a>.</p>
    			<p>By the way, have you taken a look at the <a href='%s' title='Change settings'>Settings page</a>? That's where you customize the way events and locations are displayed.</p>
    			<p>What? Tired of seeing this advice? I hear you, <a href='%s' title='Don't show this advice again'>click here</a> and you won't see this again!</p>
pt: <p>Hey, <strong>%s</strong>, bem-vindo ao <strong>Events Manager</strong>! Nós esperamos que você goste por aqui.</p> 
    			<p>Agora é hora de inserir listas de eventos através  <a href='%s' title='Widgets page'>widgets</a>, <a href='%s' title='Template tags documentation'>template tags</a> ou <a href='%s' title='Shortcodes documentation'>shortcodes</a>.</p>
    			<p>By the way, você deu uma olhada no <a href='%s' title='Change settings'>página de definições</a>? É aí que você personalizar a maneira como os eventos e locais são exibidos.</p>
    			<p>O quê? Cansado de ver este conselho? Eu ouço você, <a href='%s' title='Don't show this advice again'>clique aqui</a> e você não vai ver isso de novo!</p>

en: <p>Hey, <strong>%s</strong>, welcome to <strong>Events Manager</strong>! We hope you like it around here.</p> 
    		<p>Now it's time to insert events lists through  <a href='%s' title='Widgets page'>widgets</a>, <a href='%s' title='Template tags documentation'>template tags</a> or <a href='%s' title='Shortcodes documentation'>shortcodes</a>.</p>
    		<p>By the way, have you taken a look at the <a href='%s' title='Change settings'>Settings page</a>? That's where you customize the way events and locations are displayed.</p>
    		<p>What? Tired of seeing this advice? I hear you, <a href='%s' title='Don't show this advice again'>click here</a> and you won't see this again!</p>
pt: <p>Hey, <strong>%s</strong>, bem-vindo ao <strong>Events Manager</strong>! Nós esperamos que você goste por aqui.</p> 
    		<p>Agora é hora de inserir listas de eventos através  <a href='%s' title='Widgets page'>widgets</a>, <a href='%s' title='Template tags documentation'>template tags</a> ou <a href='%s' title='Shortcodes documentation'>shortcodes</a>.</p>
    		<p>By the way, você deu uma olhada no <a href='%s' title='Change settings'>Settings page</a>? É aí que você personalizar a maneira como os eventos e locais são exibidos.</p>
    		<p>O quê? Cansado de ver este conselho? Eu ouço você, <a href='%s' title='Don't show this advice again'>clique aqui</a> e você não vai ver isso de novo!</p>

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you... please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
pt: <strong>ERROR:</strong> Não foi possível registrá-lo ... por favor contacte o <a href="mailto:%s">webmaster</a> !

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
pt: <strong>Erro:</strong> digite um nome de usuário.

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
pt: <strong>ERROR:</strong> Por favor digite seu endereço de e-mail.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
pt: <strong>ERRO:</strong> O endereço de e-mail não é correto.

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
pt: <strong>ERROR:</strong> Este email já está registrado, por favor, escolha outro.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered, please choose another one.
pt: <strong>ERROR:</strong> Este nome de usuário já está registrado, por favor, escolha outro.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
pt: <strong>ERROR:</strong> Este nome de usuário é inválido porque ele usa caracteres ilegais. Digite um nome de usuário válido.

en: <strong>Events Manager has some new features!</strong><ul><li>Bookings can now be approved before they count towards your event's space allocations.</li><li>Events now have owners, and you can restrict users so they can only manage events/locations/categories they create.<br/><br/>These new permissions are enabled by default, but since you upgraded it has been disabled to maintain the previous plugin behaviour. You can re-enable it from the <a href="%s">settings page</a>. <a href="%s">Dismiss</a>
pt: <strong>Gerente de eventos tem algumas características novas!</strong> <ul><li> As reservas podem agora ser aprovado antes que eles contam para alocações de espaço do seu evento. </li><li> Eventos proprietários têm agora, e você pode restringir os usuários para que eles só podem gerenciar eventos / locations / categorias que eles criam. <br/><br/> Estas novas permissões são ativadas por padrão, mas desde que você atualizou ele foi desativado para manter o comportamento do plugin anterior. Você pode reativá-lo a partir da <a href="%s">página de configurações</a> . <a href="%s">Dismiss</a>

en: A <strong>LOT</strong> has changed since Events Manager 3. We recommend you take a look at the <a href="%s">settings page</a> for new features and upgrade instructions, and you may particualarly be interested in modifying permissions. <a href="%s">Dismiss</a>
pt: <strong>Muita</strong> coisa mudou desde Events Manager 3. Recomendamos que você dê uma olhada na <a href="%s">página de definições</a> para novos recursos e instruções de atualização, e você pode estar interessado em particualarly permissões de modificação. <a href="%s">Dismiss</a>

en: A list of booked tickets. You can modify this by using template files and modifying templates/emails/bookingtickets.php
pt: A lista de bilhetes reservados. Você pode modificar isso usando arquivos de modelo e modificar templates / emails / bookingtickets.php

en: A new user account has been created for you. Please check your email for access details.
pt: Uma nova conta de usuário foi criado para você. Por favor verifique seu e-mail para detalhes de acesso.

en: A single button that will appear to logged in users, if they click on it, they apply for a booking. This button will only display if there is one ticket.
pt: Um único botão que aparecerá para usuários logados, se clicar sobre ele, se candidatam a uma reserva. Este botão só vai mostrar se há um bilhete.

en: A user cancelled a booking
pt: Um usuário cancelado a sua reserva

en: Ach, some problems here:
pt: Ach, alguns problemas aqui:

en: Action One
pt: Uma ação

en: Action Two
pt: Dois ação

en: Add Event
pt: Adicionar Evento

en: Add Location
pt: Adicionar Location

en: Add New
pt: Adicionar Novo

en: Add Ticket
pt: Adicionar Ticket

en: Add a start or end date (or both) to impose time constraints on ticket availability. Leave either blank for no upper/lower limit.
pt: Adicionar uma data de início ou fim (ou ambos) para impor restrições de tempo sobre a disponibilidade de ingressos. Deixe ou em branco para nenhum limite superior / inferior.

en: Add an event
pt: Adicionar um evento

en: Add location
pt: Adicionar a localização

en: Add new ticket
pt: Adicionar novo bilhete

en: Address
pt: Endereço

en: Address:
pt: Endereço:

en: Adds a booking forms for this event.
pt: Adiciona uma forma de reserva para este evento.

en: All
pt: Todos

en: All %s
pt: Todos s %

en: All Ascending
pt: Todos os Crescente

en: All Categories
pt: Todas as Categorias

en: All Countries
pt: Todos os Países

en: All Descending
pt: Todos os Decrescente

en: All Events
pt: Todos os Eventos

en: All Regions
pt: Todas as Regiões

en: All States
pt: Todos os Estados

en: All events
pt: Todos os eventos

en: All events link text?
pt: Todos os eventos texto do link?

en: Allow anonymous event submissions?
pt: Permitem submissões de eventos anônimo?

en: Allow guest bookings?
pt: Permitir reservas convidado?

en: Allow overbooking when approving?
pt: Permitir overbooking ao aprovar?

en: An email will be sent to the event contact if someone cancels their booking.
pt: Um e-mail será enviado para o contato evento se alguém cancela sua reserva.

en: An email will be sent to the event contact when a booking is first made.
pt: Um e-mail será enviado para o contato evento quando a reserva for feita pela primeira vez.

en: An error occurred.
pt: Ocorreu um erro.

en: Anonymous Event Submission
pt: Submission evento anônimos

en: Anonymous submitters cannot see or modify their event once submitted. You can customize the success message they see here.
pt: Submitters anônimo não pode ver ou modificar o seu evento, uma vez submetido. Você pode personalizar a mensagem de sucesso que vê aqui.

en: Any specific comments made by the person who made the booking.
pt: Quaisquer comentários específicos feitos pela pessoa que fez a reserva.

en: Apply
pt: Aplicar

en: Approval Required?
pt: Aprovação Obrigatório?

en: Approve
pt: Aprovar

en: Approved
pt: Aprovado

en: Are current events past events?
pt: São eventos atuais últimos acontecimentos?

en: Are you sure you want to cancel your booking?
pt: Tem certeza de que deseja cancelar a sua reserva?

en: Are you sure you want to disable bookings? If you do this and save, you will lose all previous bookings. If you wish to prevent further bookings, reduce the number of spaces available to the amount of bookings you currently have
pt: Tem certeza de que deseja desativar reservas? Se você fizer isso e salvar, você vai perder todas as reservas anteriores. Se você deseja evitar reservas, reduzir o número de espaços disponíveis para a quantidade de reservas que atualmente têm

en: Are you sure you want to reschedule this recurring event? If you do this, you will lose all booking information and the old recurring events will be deleted.
pt: Tem certeza de que deseja reagendar este evento recorrente? Se você fizer isso, você perderá todas as informações de reserva e os eventos antigos recorrentes serão apagados.

en: Ascendant
pt: Ascendente

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Attributes
pt: Atributos

en: Avail. Spaces
pt: Vão. Espaços

en: Available
pt: Disponível

en: Available Spaces
pt: Espaços disponíveis

en: Available from
pt: Disponível em

en: Available ticket spaces
pt: Disponíveis espaços de bilhetes

en: Awaiting Online Payment
pt: Aguardando pagamento on-line

en: Awaiting Payment
pt: Aguardando pagamento

en: Book Now
pt: Reserve agora

en: Book now!
pt: Reserve já!

en: Booked
pt: Reservado

en: Booked Spaces
pt: Espaços reservados

en: Booked ticket price with currency symbol (e.g. $ 10.00). Useful in single ticket mode, if multiple tickets are booked a random ticket is used.
pt: Preço do bilhete reservado com o símbolo de moeda (por exemplo $ 10,00). Útil no modo de bilhete único, se os bilhetes múltiplos são reservados com um bilhete aleatório é usado.

en: Booking
pt: Reserva

en: Booking %s.
pt: Reserva %s.

en: Booking Cancelled
pt: Reserva cancelada

en: Booking Confirmed
pt: Confirmado reserva

en: Booking Details
pt: Detalhes reserva

en: Booking Email Templates
pt: Modelos de reserva E-mail

en: Booking Error. Try again?
pt: Erro de reserva. Tentar novamente?

en: Booking Notes
pt: Notes reserva

en: Booking Pending
pt: Na pendência de reserva

en: Booking Rejected
pt: Rejeitado reserva

en: Booking Related Placeholders
pt: Reserva espaços reservados relacionados

en: Booking Submitted
pt: Enviado reserva

en: Booking and Ticketing Options
pt: Reserva e emissão de bilhetes Opções

en: Booking cancelled
pt: Reserva cancelada

en: Booking cancelled email
pt: Reserva de e-mail cancelado

en: Booking cancelled email subject
pt: Reserva assunto do email cancelado

en: Booking cannot be made, not enough spaces available!
pt: Reserva não pode ser feito, não o suficiente espaços disponíveis!

en: Booking confirmed email
pt: Reservas e-mail confirmado

en: Booking confirmed email subject
pt: Reservas sujeitas e-mail confirmado

en: Booking could not be %s.
pt: Reserva não poderia ser %s.

en: Booking could not be created
pt: Reserva não poderia ser criado

en: Booking details for "%s" as of %s
pt: Reserva detalhes para "%s", como de %s

en: Booking note successfully added.
pt: Nota reserva adicionado com sucesso.

en: Booking pending email
pt: Reserva de e-mail pendentes

en: Booking pending email subject
pt: Reserva assunto do email pendentes

en: Booking rejected email
pt: Reserva rejeitada e-mail

en: Booking rejected email subject
pt: Reserva rejeitado assunto do email

en: Booking successful, pending confirmation (you will also receive an email once confirmed).
pt: Confirmação de reserva, bem sucedido pendentes (você também receberá um e-mail uma vez confirmado).

en: Booking successful.
pt: Reserva de sucesso.

en: Booking...
pt: Reserva ...

en: Bookings
pt: Reservas

en: Bookings %s. Mails Sent.
pt: Reservas %s. Mails enviados.

en: Bookings - #_NAME
pt: Reservas - #_NAME

en: Bookings Stats
pt: Estatísticas reservas

en: Bookings are closed for this event.
pt: As reservas estão fechados para este evento.

en: Bookings data
pt: Dados reservas

en: Bookings must order between
pt: As reservas devem ordem entre

en: Bookings will not be confirmed until the event administrator approves it.
pt: Reservas não será confirmada até que o administrador caso aprove.

en: Bookings/Registration
pt: Reservas / Registro

en: Bulk Actions
pt: Ações em Alto Volume

en: By default, event spaces become unavailable once there are enough CONFIRMED bookings. To reserve spaces even if unnapproved, choose yes.
pt: Por padrão, espaços para eventos se tornam indisponíveis uma vez que há reservas suficientes CONFIRMADO. A espaços de reserva, mesmo que unnapproved, escolha sim.

en: By default, events that are have an end date later than today will be included in searches, set this to yes to consider events that started 'yesterday' as past.
pt: Por padrão, os eventos que são, têm uma data de término mais tarde do que hoje vão ser incluídas em pesquisas, para definir esta sim a considerar eventos que começou "ontem", como passado.

en: By default, if a calendar day only has one event, it display a single event when clicking on the link of that calendar date. If you select Yes here, you will get always see a list of events.
pt: Por padrão, se um dia do calendário só tem um evento, ele exibirá um único evento ao clicar no link dessa data do calendário. Se você selecionar Sim, aqui, você vai ter sempre ver uma lista de eventos.

en: Calendar
pt: Calendário

en: Calendar format
pt: Formato de calendário

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cancel your booking
pt: Cancelar a sua reserva

en: Cancelled
pt: Cancelado

en: Cancelled Bookings
pt: Reservas canceladas

en: Categories
pt: Categorias

en: Categories Deleted
pt: Categorias Excluídos

en: Categories format
pt: Formato categorias

en: Category
pt: Categoria

en: Category Related Placeholders
pt: Os espaços reservados de categorias relacionadas

en: Category image
pt: Imagem da categoria

en: Category name
pt: Nome da categoria

en: Category:
pt: Categoria:

en: Changes Saved.
pt: Alterações Salvas.

en: Changes saved
pt: Alterações salvas

en: Changes saved.
pt: Alterações salvas.

en: Check if your event happens more than once according to a regular pattern
pt: Verifique se o seu evento acontece mais de uma vez de acordo com um padrão regular

en: Check this option if you want the event contact to receive an email when someone books places. An email will be sent when a booking is first made (regardless if confirmed or pending)
pt: Marque esta opção se você quiser o contato de eventos para receber um e-mail livros quando coloca alguém. Um e-mail será enviado quando a reserva for feita pela primeira vez (independentemente se confirmada ou pendente)

en: Check this option if you want the events page to appear together with other pages in pages lists.
pt: Marque esta opção se quiser que a página de eventos para aparecer junto com outras páginas em listas de páginas.

en: Check this option if you want to prevent the wordpress registration email from going out when a user anonymously books an event.
pt: Marque esta opção se você quiser evitar o email de inscrição wordpress de sair quando um usuário anônimo livros um evento.

en: Check this option to enable Goggle Map integration.
pt: Marque esta opção para permitir a integração Mapa Goggle.

en: Choose from one of your locations
pt: Escolha a partir de um de seus locais

en: Choose the time frame of events to show. Accepted values are "future", "past" or "all" events. Additionally you can supply dates (in format of YYYY-MM-DD), either single for events on a specific date or two dates seperated by a comma (e.g. 2010-12-25,2010-12-31) for events ocurring between these dates.
pt: Escolha o período de tempo de eventos para mostrar. Os valores aceitos são "future", "past" ou "all" os eventos. Além disso, você pode fornecer datas (no formato de AAAA-MM-DD), seja único para eventos em uma data específica ou duas datas separadas por uma vírgula (por exemplo, 2010-12-25,2010-12-31) para eventos ocorrendo entre estes datas.

en: Choose what fields to order your results by. You can supply a single field or multiple comma-seperated fields (e.g. "start_date,name").
pt: Escolher quais campos para ordenar os seus resultados por. Você pode fornecer um campo único ou múltiplo por vírgula seperated campos (por exemplo, "start_date nome").

en: Choose what fields to order your results by. You can supply a single field or multiple comma-seperated fields (e.g. "start_date,name"). See specific instances (e.g. events, locations, etc.) for field names.
pt: Escolher quais campos para ordenar os seus resultados por. Você pode fornecer um campo único ou múltiplo por vírgula seperated campos (por exemplo, "start_date nome"). Veja casos específicos (por exemplo, eventos, locais, etc) para nomes de campo.

en: Choose whether or not to display a login form in the booking form area to remind your members to log in before booking.
pt: Escolher se quer ou não exibir um formulário de login na área formulário de reserva de lembrar seus membros efetuem login antes de reservar.

en: Choose your currency for displaying event pricing.
pt: Escolha a sua moeda para exibir preços evento.

en: City/Town:
pt: City / Town:

en: Click to toggle
pt: Clique para alternar

en: Collapse All
pt: Recolher Tudo

en: Comment
pt: Comentário

en: Confirmation email could not be sent to admin. Registrant should have gotten their email (only admin see this warning).
pt: E-mail de confirmação não pode ser enviada para admin. Registante deve ter começado seu e-mail (somente administrador ver esse aviso).

en: Confirmation email could not be sent to contact person. Registrant should have gotten their email (only admin see this warning).
pt: E-mail de confirmação não pôde ser enviada ao contato da pessoa. Registante deve ter começado seu e-mail (somente administrador ver esse aviso).

en: Confirmed Bookings
pt: Reservas confirmadas

en: Confirmed Spaces
pt: Espaços confirmada

en: Confirmed booking email
pt: E-mail reserva confirmada

en: Contact person booking cancelled
pt: Pessoa de contacto reserva cancelada

en: Contact person booking confirmed
pt: Reserva confirmada pessoa de contato

en: Contact person cancellation email
pt: De e-mail de cancelamento pessoa

en: Contact person cancellation subject
pt: Contactar a pessoa de cancelamento

en: Contact person email
pt: E-mail de contato pessoa

en: Contact person email subject
pt: Contactar a pessoa de e-mail

en: Contact person's "Profile" link. Only works with BuddyPress enabled.
pt: Pessoa de contato do link "Perfil". Só funciona com BuddyPress habilitado.

en: Contact person's avatar.
pt: Fale avatar da pessoa.

en: Contact person's profile url. Only works with BuddyPress enabled.
pt: Fale url pessoa de perfil. Só funciona com BuddyPress habilitado.

en: Contact person's username.
pt: Fale nome da pessoa.

en: Contact person's wordpress user ID.
pt: ID da pessoa de contato do usuário wordpress.

en: Coordinates
pt: Coordenadas

en: Could not save the %s details due to a database error.
pt: Não foi possível salvar as informações devido a um erro de banco de dados %s.

en: Could not save the event details due to a database error.
pt: Não foi possível salvar os detalhes do evento devido a um erro do banco de dados.

en: Country
pt: País

en: Country:
pt: País:

en: Create a location or start typing to search a previously created location.
pt: Criar um local ou começar a digitar para procurar um local previamente criado.

en: Create a ticket
pt: Criar um bilhete

en: Currency
pt: Moeda

en: Daily
pt: Diariamente

en: Date
pt: Data

en: Date and time
pt: Data e hora

en: Date/Time
pt: Data / Hora

en: Dates must have correct formatting. Please use the date picker provided.
pt: Datas devem ter formatação correta. Por favor, use o selecionador de data fornecido.

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>You have requested #_BOOKINGSPACES space/spaces for #_NAME.<br/>Your booking is currently pending approval by our administrators. Once approved you will receive an automatic confirmation.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
pt: Caro #_BOOKINGNAME, <br/> Você pediu #_BOOKINGSPACES espaço / espaços para #_NAME. <br/> A sua reserva está pendente de aprovação pelos nossos administradores. Uma vez aprovado, você receberá uma confirmação automática. <br/> Com os melhores cumprimentos, <br/> #_CONTACTNAME

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>Your requested booking for #_BOOKINGSPACES spaces at #_NAME on #F #j, #Y has been cancelled.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
pt: Caro #_BOOKINGNAME, <br/> Solicitado a sua reserva de espaços em #_BOOKINGSPACES #_NAME em #F #J, #Y foi cancelada. <br/> Com os melhores cumprimentos, <br/> #_CONTACTNAME

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>Your requested booking for #_BOOKINGSPACES spaces at #_NAME on #F #j, #Y has been rejected.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
pt: Caro #_BOOKINGNAME, <br/> Solicitado a sua reserva de espaços em #_BOOKINGSPACES #_NAME em #F #J, #Y foi rejeitada. <br/> Com os melhores cumprimentos, <br/> #_CONTACTNAME

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>you have successfully reserved #_BOOKINGSPACES space/spaces for #_NAME.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
pt: Caro #_BOOKINGNAME, <br/> você tem sucesso reservados #_BOOKINGSPACES espaço / espaços para #_NAME. <br/> Com os melhores cumprimentos, <br/> #_CONTACTNAME

en: Decline
pt: Declínio

en: Default %s list format
pt: Padrão %s formato de lista

en: Default Category
pt: Categoria padrão

en: Default Location
pt: Localização padrão

en: Default Location Country
pt: Localização País padrão

en: Default contact person
pt: Pessoa de contacto padrão

en: Default event list format
pt: Formato padrão de lista de eventos

en: Default event list format footer
pt: De eventos padrão rodapé formato de lista

en: Default event list format header
pt: De eventos padrão de cabeçalho formato de lista

en: Default event list ordering
pt: Lista de eventos padrão ordenação

en: Default location balloon format
pt: Padrão de formato de balão de localização

en: Default single event format
pt: Formato padrão único evento

en: Delete
pt: Excluir

en: Delete selected
pt: Excluir selecionados

en: Depreciated Attributes
pt: Atributos depreciado

en: Descendant
pt: Descendente

en: Descending
pt: Descendente

en: Description
pt: Descrição

en: Description of the ticket booked. Useful in single ticket mode, if multiple tickets are booked a random ticket is used.
pt: Descrição do bilhete reservado. Útil no modo de bilhete único, se os bilhetes múltiplos são reservados com um bilhete aleatório é usado.

en: Details
pt: Detalhes

en: Details about the category
pt: Detalhes sobre a categoria

en: Details about the event
pt: Detalhes sobre o evento

en: Details about the event.
pt: Detalhes sobre o evento.

en: Details about the location
pt: Detalhes sobre a localização

en: Disable new registration email?
pt: Desabilitar email novo registro?

en: Disable title rewriting?
pt: Desabilitar título reescrever?

en: Display a list of event locations on Events Manager.
pt: Exibir uma lista de locais de eventos em Gerenciador de Eventos.

en: Display a list of events on Events Manager.
pt: Exibir uma lista de eventos em Gerenciador de Eventos.

en: Display calendar in events page?
pt: Exibição do calendário na página de eventos?

en: Display global events on main blog?
pt: Mostrar eventos globais no blog principal?

en: Display login form?
pt: Mostrar formulário de login?

en: Display your events in a calendar widget.
pt: Mostrar os seus eventos em um widget de calendário.

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
pt: Exibindo s %s-% de %s

en: Displays a google map showing where the event is located (Will not show if maps are disabled in the settings page)
pt: Exibe um mapa do google, mostrando onde o evento está localizado (não vai mostrar se os mapas estão desabilitados na página de configurações)

en: Displays events from all sites on the network by default. You can still restrict events by blog using shortcodes and template tags coupled with the <code>blog</code> attribute. Requires global tables to be turned on.
pt: Mostra eventos de todos os sites na rede por padrão. Você ainda pode restringir eventos pelo blog usando códigos de acesso e tags de templates juntamente com o <code>blog</code> atributo. Requer tabelas global a ser ligado.

en: Displays the address.
pt: Exibe o endereço.

en: Displays the country.
pt: Exibe o país.

en: Displays the end time in a 12 hours format (e.g. 6:30 PM).
pt: Exibe o tempo final em um formato de 12 horas (por exemplo, 6:30).

en: Displays the end time in a 24 hours format (e.g. 18:30).
pt: Exibe o tempo final em um formato de 24 horas (por exemplo 18:30).

en: Displays the event name with a link to the event page.
pt: Exibe o nome do evento com um link para a página do evento.

en: Displays the location ID number.
pt: Exibe o número de identificação do local.

en: Displays the location name with a link to the location page.
pt: Exibe o nome do local com um link para a página de localização.

en: Displays the location name.
pt: Exibe o nome do local.

en: Displays the name of the event.
pt: Exibe o nome do evento.

en: Displays the postcode.
pt: Exibe o código postal.

en: Displays the region.
pt: Exibe a região.

en: Displays the start time in a 12 hours format (e.g. 4:30 PM).
pt: Exibe a hora de início em um formato de 12 horas (por exemplo, 4:30 PM).

en: Displays the start time in a 24 hours format (e.g. 16:30).
pt: Exibe o horário de início no formato de 24 horas (por exemplo 16:30).

en: Displays the state/county.
pt: Exibe o estado / município.

en: Displays the town.
pt: Exibe a cidade.

en: Do a search for this string within event name, details and location address.
pt: Fazer uma pesquisa para esta cadeia dentro de nome do evento, detalhes e endereço do local.

en: Do you love clicking checkboxes?
pt: Você ama checkboxes clicar?

en: Duplicate this event
pt: Duplicar este evento

en: E-mail of the contact person for this event.
pt: E-mail da pessoa de contato para este evento.

en: E-mail: %s
pt: E-mail:%s

en: ERROR : Mail Not Sent.
pt: ERROR: Mail não enviada.

en: Edit
pt: Editar

en: Edit Booking
pt: Editar Booking

en: Edit Event
pt: Editar Evento

en: Edit Location
pt: Editar Localização

en: Edit User
pt: Editar Usuário

en: Edit category
pt: Editar categoria

en: Edit location
pt: Editar localização

en: Edit/View
pt: Editar / Ver

en: Email
pt: E-mail

en: Email Settings
pt: Configurações de e-mail

en: Email contact person?
pt: E-mail pessoa de contacto?

en: Email events admin?
pt: Eventos de e-mail admin?

en: Email of person who made the booking.
pt: E-mail da pessoa que fez a reserva.

en: Enable Google Maps integration?
pt: Permitir a integração do Google Maps?

en: Enable bookings?
pt: Habilitar reservas?

en: Enable global tables mode?
pt: Ativar o modo de tabelas global?

en: Enable registration for this event
pt: Habilitar o registro para este evento

en: End
pt: Final

en: End date of ticket availability
pt: Data final da disponibilidade de ingressos

en: Event
pt: Evento

en: Event %s.
pt: Evento %s.

en: Event Attributes
pt: Atributos evento

en: Event Bookings Dashboard
pt: Painel reservas de evento

en: Event Categories
pt: Categorias evento

en: Event Details
pt: Detalhes do evento

en: Event List Limits
pt: Lista de Limites de evento

en: Event Locations
pt: Locais evento

en: Event Manager Options
pt: Gerente de Opções de evento

en: Event Manager titles
pt: Gerente de títulos de eventos

en: Event Name
pt: Nome do Evento

en: Event Owner/Contact Person
pt: Pessoa evento Proprietário / Contato

en: Event Related Placeholders
pt: Placeholders eventos relacionados

en: Event Slug
pt: Slug evento

en: Event date
pt: Data do evento

en: Event image
pt: Imagem do evento

en: Event list scope
pt: Âmbito lista de eventos

en: Event registration and booking management for Wordpress. Recurring events, locations, google maps, rss, ical, booking registration and more!
pt: Registro de eventos e gestão de reserva para Wordpress. Eventos recorrentes, locais, google maps, rss, iCal, o registro de reserva e muito mais!

en: Event time
pt: Hora do evento

en: Events
pt: Eventos

en: Events (%s)
pt: Eventos (%s)

en: Events Admin
pt: Administração eventos

en: Events Calendar
pt: Calendário de Eventos

en: Events I'm Attending
pt: Eventos em que participo

en: Events Manager
pt: Gerente de Eventos

en: Events Manager Settings
pt: Configurações do Gerenciador de eventos

en: Events Manager allows extremely flexible date formatting by using <a href="http://www.php.net/manual/en/function.date.php">PHP date syntax format characters</a> along with placeholders.
pt: Gerente de eventos permite a formatação da data extremamente flexível usando <a href="http://www.php.net/manual/en/function.date.php">PHP date caracteres de formato de sintaxe</a> , juntamente com espaços reservados.

en: Events Manager allows you to create dynamic attributes to your events, which act as extra information fields for your events (e.g. "Dress Code"). For more information see <a href="http://wp-events-plugin.com/documentation/categories-and-attributes/">our online documentation</a> for more info on attributes.
pt: Gerente de eventos permite-lhe criar atributos dinâmicos para seus eventos, que funcionam como campos de informação extra para seus eventos (por exemplo, "Dress Code"). Para mais informações, consulte <a href="http://wp-events-plugin.com/documentation/categories-and-attributes/">a nossa documentação on-line</a> para mais informações sobre atributos.

en: Events Settings
pt: Configurações de eventos

en: Events Settings Header
pt: Eventos cabeçalho Configurações

en: Events With Bookings Enabled
pt: Com reservas de eventos Habilitado

en: Events cannot start after they end.
pt: Eventos não podem começar depois de terminar.

en: Events format
pt: Formato de eventos

en: Events next month
pt: Eventos no próximo mês

en: Events page
pt: Página de eventos

en: Events page title
pt: Eventos título da página

en: Events require a user to own them. In order to allow events to be submitted anonymously you need to assign that event a specific user. We recommend you create a "Anonymous" subscriber with a very good password and use that.
pt: Eventos exigem um usuário para eles próprios. A fim de permitir eventos a serem apresentados de forma anónima é necessário atribuir esse evento um usuário específico. Nós recomendamos que você crie um assinante "Anonymous" com uma senha muito bom e usar isso.

en: Events this month
pt: Eventos este mês

en: Events within 12 months
pt: Eventos dentro de 12 meses

en: Events within 2 months
pt: Eventos dentro de 2 meses

en: Events within 3 months
pt: Eventos dentro de 3 meses

en: Events within 6 months
pt: Eventos dentro de 6 meses

en: Every
pt: Cada

en: Expand All
pt: Expandir Tudo

en: Filling this in first will allow you to quickly find previously filled states and regions for the country.
pt: Preencher esta em primeiro lugar permite-lhe encontrar rapidamente estados previamente preenchidos e regiões para o país.

en: Filter
pt: Filtro

en: For a recurring event, a one day event will be created on each recurring date within this date range.
pt: Para um evento recorrente, um evento de um dia será criado em cada data recorrentes dentro deste intervalo de datas.

en: For example, if you have ten results, if you set this to 5, only the last 5 results will be returned. Useful for pagination.
pt: Por exemplo, se você tem dez resultados, se você definir essa a 5, apenas os últimos 5 resultados serão devolvidos. Útil para a paginação.

en: Free
pt: Livre

en: Fri
pt: Sex

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: From %1$s to %2$s
pt: De %1$s para %2$s

en: Full calendar events format
pt: Completa calendário formato eventos

en: Future Events
pt: Eventos futuros

en: Future events
pt: Eventos futuros

en: General options
pt: Opções gerais

en: Getting Help for Events Manager
pt: Obter Ajuda para a gerente de eventos

en: Group Events
pt: Eventos grupo

en: Group Ownership
pt: Propriedade do grupo

en: Guest Default User
pt: Default User Guest

en: HTML Allowed.
pt: HTML permitidos.

en: Help
pt: Ajuda

en: Hide Slug
pt: Ocultar Slug

en: However, the image could not be saved.
pt: No entanto, a imagem não poderia ser salvo.

en: However, the image could not be saved:
pt: No entanto, a imagem não pôde ser salvo:

en: However, there were some problems whilst sending confirmation emails to you and/or the event contact person. You may want to contact them directly and letting them know of this error.
pt: No entanto, houve alguns problemas ao enviar e-mails de confirmação para você e / ou a pessoa de contacto evento. Você pode querer contatá-los diretamente e deixando que eles sabem desse erro.

en: Hundreds of free hours have gone into making this free plugin, show your support and add a small link to the plugin website at the bottom of your event pages.
pt: Centenas de horas livres passaram a fazer este plugin livre, mostrar o seu apoio e adicionar um pequeno link para o site de plugin na parte inferior das páginas do seu evento.

en: If blank, there's no space limit.
pt: Se em branco, não há limite de espaço.

en: If enabled, guest visitors can supply an email address and a user account will automatically be created for them along with their booking. They will be also be able to log back in with that newly created account.
pt: Se ativado, os visitantes hóspede pode fornecer um endereço de e-mail e uma conta de usuário será automaticamente criado para eles, juntamente com a sua reserva. Eles também serão capazes de voltar a entrar com essa conta recém-criada.

en: If logged out, a user will be asked to register in order to book. However, we can show available tickets if you have more than one ticket.
pt: Se desconectado, o usuário será solicitado a registrar, a fim de livro. No entanto, podemos mostrar bilhetes disponíveis, se você tiver mais de um bilhete.

en: If set to 1 it will display a full calendar that shows event names.
pt: Se configurado com 1 ele irá mostrar um calendário completo que mostra nomes de eventos.

en: If set to 1 will only show locations that have at least one event occurring during the scope.
pt: Se definido como 1 só vai mostrar os locais que têm pelo menos um evento que ocorre durante o escopo.

en: If set to 1 will only show locations that have no events occurring during the scope.
pt: Se definido como 1 só vai mostrar os locais que não têm eventos que ocorrem durante o escopo.

en: If set to 1, will only show recurring event templates. Only useful if you know what you're doing, use recurrence if you want events that are recurrences.
pt: Se definido como 1, só vai mostrar modelos evento recorrente. Somente útil se você sabe o que está fazendo, use recorrência se você quiser eventos que são as recorrências.

en: If set to 1, will show events that last longer than a day.
pt: Se definido como 1, vai mostrar os eventos que duram mais de um dia.

en: If set to 1, will show only events that are recurring (i.e. events that are repeated over different dates).
pt: Se definido como 1, vai mostrar apenas os eventos que são recorrentes (ou seja, eventos que se repetem ao longo datas diferentes).

en: If set to a month (1 to 12) only events that start or end during this month/year will be retured. Must be used in conjunction with year and does not work as intended if used with scope.
pt: Se definido como um mês (1 a 12) apenas os eventos que começam ou terminam neste mês / ano serão retured. Deve ser usado em conjunto com o ano e não funciona como esperado se usado com escopo.

en: If set to a year (e.g. 2010) only events that start or end during this year/month will be returned. Does not work as intended if used with scope.
pt: Se definido para um ano (por exemplo, 2010) apenas os eventos que começam ou terminam durante este ano / mês serão devolvidos. Não funciona como esperado se usado com escopo.

en: If set to yes, a search form will appear just above your list of events.
pt: Se definido como sim, um formulário de pesquisa vai aparecer logo acima da lista de eventos.

en: If viewing a page for events on a specific date, this is the title that would show up. To insert date values, use <a href="http://www.php.net/manual/en/function.date.php">PHP time format characters</a>  with a <code>#</code> symbol before them, i.e. <code>#m</code>, <code>#M</code>, <code>#j</code>, etc.<br/>
pt: Se visualização de uma página para eventos em uma data específica, este é o título que iria aparecer. Para inserir valores de data, use <a href="http://www.php.net/manual/en/function.date.php">caracteres de formato PHP tempo</a> com um <code>#</code> símbolo, antes deles, ou seja <code>#m</code> , <code>#M</code> , <code>#j</code> , etc <br/>

en: If you added a <a href="http://en.support.wordpress.com/splitting-content/more-tag/">more tag</a> to your event description, only the content before this tag will show (currently, no read more link is added).
pt: Se você adicionou um <a href="http://en.support.wordpress.com/splitting-content/more-tag/">tag mais</a> à sua descrição do evento, apenas o conteúdo antes de essa marca vai mostrar (atualmente, não leia mais ligação é adicionado).

en: If you added a <a href="http://en.support.wordpress.com/splitting-content/more-tag/">more tag</a> to your location description, only the content before this tag will show (currently, no read more link is added).
pt: Se você adicionou um <a href="http://en.support.wordpress.com/splitting-content/more-tag/">tag mais</a> a sua descrição, localização apenas o conteúdo antes de essa marca vai mostrar (atualmente, não leia mais ligação é adicionado).

en: If you are displaying some information with the shortcode or function (e.g. listing events), you can supply the html and placeholders here.
pt: Se você está exibindo algumas informações com o shortcode ou função (eventos de listagem, por exemplo), você pode fornecer o html e espaços reservados aqui.

en: If you are showing a calendar on the events page (see Events format section on this page), you have the option of showing events that span over days on each day it occurs.
pt: Se você está mostrando um calendário na página de eventos (consulte a seção Eventos formato nesta página), você tem a opção de mostrar os eventos que se estendem ao longo de dias em cada dia que ela ocorra.

en: If you get a lot of pending bookings and you decide to allow more bookings than spaces allow, setting this to yes will allow you to override the event space limit when manually approving.
pt: Se você receber um monte de reservas pendentes e você decidir permitir reservas mais do que espaços permitem, definindo-o como sim lhe permitirá substituir o limite de espaço de eventos quando manualmente aprovação.

en: If you prefer a ticket table like with multiple tickets, even for single ticket events, enable this.
pt: Se você preferir uma tabela ticket como com vários bilhetes, mesmo para eventos único bilhete, permitir isso.

en: If you see any attributes under here, that means they're not used in Events Manager anymore. To add them, you need to add the custom attribute again to a formatting option in the settings page. To remove any of these depreciated attributes, give it a blank value and save.
pt: Se você ver todos os atributos aqui em baixo, isso significa que eles não são usados ​​no Gerenciador de Eventos anymore. Para adicioná-los, você precisa adicionar o atributo personalizado novamente para uma opção de formatação na página de configurações. Para remover qualquer um desses atributos depreciados, dar-lhe um valor em branco e salvar.

en: If you select a default country, that will be pre-selected when creating a new location.
pt: Se você selecionar um país padrão, que será pré-selecionado ao criar um novo local.

en: If you supply this as an argument, the returned data will be in an array, no objects (only useful wen using PHP, not shortcodes)
pt: Se você fornecer isso como um argumento, os dados retornados serão em uma matriz, nenhum objeto (apenas wen úteis usando PHP, não shortcodes)

en: If you update this event data and save, it will become an independent event, and will not be deleted or modified automatically if you reschedule the original recurring event details.
pt: Se você atualizar os dados de eventos e salvar, ele se tornará um evento independente, e não serão excluídas ou modificadas automaticamente se você reprogramar o original detalhes do evento recorrente.

en: If you upgraded from 3.x to the RC2 and the update did not go so well, <a href="%s">try reimporting old settings</a>. Warning! Re-importing will rename all event slugs, re-import your old category settings from events, and recreate all tickets, so changes to these areas will be lost. <a href="%s">Dismiss</a>
pt: Se você atualizou do 3.x para o RC2 ea atualização não vão tão bem, <a href="%s">tente reimportar configurações antigas</a> . Atenção! Re-importação irá renomear todas as lesmas evento, re-importar as configurações antiga categoria de eventos, e recriar todos os bilhetes, portanto, alterações essas áreas serão perdidos. <a href="%s">Dismiss</a>

en: If you would like every event booking confirmation email sent to an administrator write their email here (leave blank to not send an email).
pt: Se você quiser todos os eventos de e-mail de confirmação de reserva enviado a um administrador escrever seu e-mail aqui (deixe em branco para não enviar um e-mail).

en: If you would like to show events that span over more than one day, see the Calendar section on this page.
pt: Se você gostaria de mostrar os eventos que se estendem por mais de um dia, ver a seção Calendário nesta página.

en: If you're using the Google Maps, the more detail you provide, the more accurate Google can be at finding your location. If your address isn't being found, please <a='http://maps.google.com'>try it on maps.google.com</a> by adding all the fields below seperated by commas.
pt: Se você estiver usando o Google Maps, mais detalhes você fornecer, o Google pode ser mais precisa para encontrar a sua localização. Se o seu endereço não está sendo encontrado, por favor <a href='http://maps.google.com'> experimentá-lo em maps.google.com </a>, acrescentando todos os campos abaixo separados por vírgulas.

en: Images size
pt: Tamanho das imagens

en: In order to use attributes, you must define some in your templates, otherwise they'll never show. Go to Events > Settings to add attribute placeholders.
pt: , A fim de usar os atributos, você deve definir algumas em seus modelos, caso contrário eles nunca vão show. Ir para Eventos> Configurações para adicionar espaços reservados atributo.

en: In single ticket mode, users can only create one ticket per booking (and will not see options to add more tickets).
pt: No modo de bilhete único, os usuários podem criar apenas um bilhete por reserva (e não verá opções para adicionar mais ingressos).

en: In the <a href='%s'>settings page</a>, you'll find various textboxes where you can edit how event information looks, such as for event and location lists. Using the placeholders below, you can choose what information should be displayed.
pt: Na <a href='%s'>página de configurações</a> , você vai encontrar várias caixas de texto onde você pode editar informações de eventos como aparência, como para listas de eventos e localização. Usando os espaços reservados abaixo, você pode escolher quais informações devem ser exibidas.

en: Indicates the order of the events. Choose between ASC (ascending) and DESC (descending).
pt: Indica a ordem dos eventos. Escolher entre ASC (ascendente) e DESC (descendente).

en: Insert New Event
pt: Inserir Novo Evento

en: Insert the address of the notification sender.
pt: Insira o endereço do remetente notificação.

en: Insert the display name of the notification sender.
pt: Insira o nome de exibição do remetente notificação.

en: Insert the password to be used to access your SMTP server
pt: Inserir a senha para ser usado para acessar o seu servidor SMTP

en: Insert the username to be used to access your SMTP server.
pt: Insira o nome de usuário para ser usado para acessar o seu servidor SMTP.

en: Inserts a link to the admin  or buddypress (if activated) edit event page, only if a user is logged in and is allowed to edit the event.
pt: Insere um link para o administrador ou BuddyPress (se ativado) editar página do evento, somente se o usuário está logado e tem permissão para editar o evento.

en: Inserts a url to the admin or buddypress (if activated) edit event page, only if a user is logged in and is allowed to edit the event.
pt: Insere uma url para o administrador ou BuddyPress (se ativado) editar página do evento, somente se o usuário está logado e tem permissão para editar o evento.

en: Leave either blank for no upper/lower limit.
pt: Deixe ou em branco para nenhum limite superior / inferior.

en: Limits the amount of values returned to this number.
pt: Limita a quantidade de valores retornados para este número.

en: Link sub-site events directly to sub-site?
pt: Ligação sub-site eventos diretamente para o site-sub?

en: List events by date title
pt: Lista de eventos por título data

en: List item format
pt: Formato item da lista

en: Loading Map....
pt: Carregando mapa ....

en: Loading...
pt: Carregando ...

en: Location
pt: Localização

en: Location Name
pt: Nome local

en: Location Owner
pt: Proprietário local

en: Location Related Placeholders
pt: Placeholders localização relacionados

en: Location image
pt: Localização da imagem

en: Location not found
pt: Localização não encontrado

en: Location:
pt: Localização:

en: Locations
pt: Locais

en: Locations format
pt: Formato locais

en: Log In
pt: Entrar

en: Log in if you already have an account with us.
pt: Entrar se você já tem uma conta conosco.

en: Lost your password?
pt: Perdeu a senha?

en: Mail Sent.
pt: E-mails enviados.

en: Mail sending method
pt: Método de envio de email

en: Manage %s Bookings
pt: Gerenciar reservas %s

en: Manage Person's Booking
pt: Gerenciar Reserva Pessoa

en: Map Unavailable
pt: Mapa não disponível

en: Map text format
pt: Mapa formato de texto

en: Maps and geotagging
pt: Mapas e geotagging

en: Maximum height (px)
pt: Altura máxima (px)

en: Maximum size (bytes)
pt: Tamanho máximo (bytes)

en: Maximum tickets required per booking
pt: Bilhetes máxima exigida por reserva

en: Maximum width (px)
pt: Largura máxima (px)

en: Min/Max
pt: Min / Max

en: Minimum tickets required per booking
pt: Bilhetes mínimo exigido por reserva

en: Missing fields:
pt: Faltando campos:

en: Modifications to this event will cause all recurrences of this event to be deleted and recreated and previous bookings will be deleted! You can edit individual recurrences and disassociate them with this recurring event.
pt: Modificações a este evento fará com que todas as recorrências deste evento a ser excluído e recriado e reservas anterior será apagado! Você pode editar as recorrências individuais e dissociá-los com este evento recorrente.

en: Mon
pt: Seg.

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: Monthly
pt: Mensal

en: Multi Site Options
pt: Multi-Opções do Site

en: My %s
pt: Minha %s

en: My Bookings
pt: Minhas reservas

en: My Event Bookings
pt: Minhas reservas de Eventos

en: My Events
pt: Meus Eventos

en: My Locations
pt: Meus Locais

en: My Profile
pt: Meu Perfil

en: N/A
pt: N / A

en: Name
pt: Nome

en: Name of person who made the booking.
pt: Nome da pessoa que fez a reserva.

en: Name of the contact person for this event (as shown in the dropdown when adding an event).
pt: Nome da pessoa de contato para este evento (como mostrado na lista suspensa ao adicionar um evento).

en: Name of the ticket booked. Useful in single ticket mode, if multiple tickets are booked a random ticket is used.
pt: Nome do bilhete reservado. Útil no modo de bilhete único, se os bilhetes múltiplos são reservados com um bilhete aleatório é usado.

en: Name:
pt: Nome:

en: New booking
pt: Nova reserva

en: New event successfully inserted!
pt: Novo evento inserido com sucesso!

en: New recurrent event inserted!
pt: Evento recorrente novo inserido!

en: New user registration on your blog %s:
pt: Registro de novo usuário no seu %s blog:

en: No
pt: Não

en: No %s
pt: Não %s

en: No %s message
pt: Mensagem não %s

en: No Events
pt: Sem Eventos

en: No Value
pt: Sem Valor

en: No cancelled bookings.
pt: Cancelada sem reservas.

en: No categories available, <a href="%s">create one here first</a>
pt: Sem categorias disponíveis, <a href="%s">criar uma aqui primeiro</a>

en: No categories have been inserted yet!
pt: Nenhuma categoria tem sido inserido ainda!

en: No confirmed bookings.
pt: Não confirmou reservas.

en: No events
pt: Nenhum evento

en: No events message
pt: Nenhuma mensagem de eventos

en: No image uploaded for this category yet
pt: Nenhuma imagem enviados para esta categoria ainda

en: No image uploaded for this event yet
pt: Sem imagem enviada para este evento

en: No image uploaded for this location yet
pt: Sem imagem enviada para este local ainda

en: No locations
pt: Não locais

en: No more tickets available at this time.
pt: Sem mais ingressos disponíveis neste momento.

en: No pending bookings.
pt: Sem reservas pendentes.

en: No rejected bookings.
pt: Não rejeitou reservas.

en: No responses yet!
pt: Nenhuma resposta ainda!

en: No ticket id provided
pt: Nenhum ID de ticket fornecido

en: No venues have been inserted yet!
pt: Não locais foram inseridos ainda!

en: Not approved, spaces full.
pt: Não aprovados, os espaços completo.

en: Notification sender address
pt: Notificação endereço do remetente

en: Notification sender name
pt: Notificação nome do remetente

en: Number of events
pt: Número de eventos

en: Number of spaces the person has booked.
pt: Número de espaços a pessoa tem reservado.

en: Online bookings are not available for this event.
pt: Reservas on-line não estão disponíveis para este evento.

en: Only Network Admins see this
pt: Administradores de rede só ver isso

en: Only show events starting within a certain time limit on the events page. Default is future events with no end time limit.
pt: Apenas mostrar os eventos de partida dentro de um certo limite de tempo na página de eventos. Padrão é eventos futuros, sem limite de tempo do fim.

en: Option One
pt: Uma opção

en: Option Two
pt: Opção Dois

en: Order
pt: Ordem

en: Order By
pt: Por fim

en: Order by end date, end time, then event name
pt: Ordem por data final, hora de conclusão, nome do evento

en: Order by name, end date, then end time
pt: Ordenar por nome, data de término, então o tempo final

en: Order by name, start date, then start time
pt: Ordenar por nome, data de início, então a hora de início

en: Order by start date, start time, then event name
pt: Ordem por data de início, hora de início, em seguida, nome do evento

en: Order of the locations
pt: Ordem dos locais

en: PHP mail function
pt: PHP função mail

en: Password
pt: Senha

en: Password Lost and Found
pt: Senha Achados e Perdidos

en: Past And Present Bookings
pt: Reservas Passado e Presente

en: Past Events
pt: Eventos passados

en: Past events
pt: Eventos passados

en: Pending
pt: Pendente

en: Pending Bookings
pt: Reservas pendentes

en: Pending Spaces
pt: Espaços pendentes

en: Pending booking email
pt: E-mail reserva pendente

en: People are able to manage their bookings. Below are some placeholder which automatically provides correctly formatted urls
pt: As pessoas são capazes de gerir as suas reservas. Abaixo estão algumas espaço reservado que fornece automaticamente urls formatado corretamente

en: Personal Details
pt: Detalhes pessoais

en: Phone
pt: Telefone

en: Phone number
pt: Número de telefone

en: Phone number of person who made the booking.
pt: Número de telefone da pessoa que fez a reserva.

en: Phone number of the contact person for this event. Can be set in the user profile page.
pt: Número de telefone da pessoa de contato para este evento. Pode ser definido na página de perfil de usuário.

en: Placeholders for customizing event pages
pt: Espaços reservados para personalizar páginas do evento

en: Please <a href="%s">Log In</a> to view your bookings.
pt: Por favor <a href="%s">Entrar</a> para ver as suas reservas.

en: Please supply a valid email format.
pt: Por favor, forneça um formato de e-mail válido.

en: Please wait while the booking is being submitted.
pt: Por favor, aguarde enquanto a reserva está sendo submetido.

en: Postcode:
pt: CEP:

en: Powered by
pt: Desenvolvido por

en: Prepend <code>#</code> or <code>#@</code> before a valid PHP date syntax format character to show start and end date/time information respectively (e.g. <code>#F</code> will show the starting month name like "January", #@h shows the end hour).
pt: Prepend <code>#</code> ou <code>#@</code> antes de uma data válida PHP caráter formato de sintaxe para mostrar de início e término de data / hora, respectivamente, informações (por exemplo, <code>#F</code> mostrará o nome do mês de início como "Janeiro", # @ h mostra a hora final).

en: Price
pt: Preço

en: Profile
pt: Perfil

en: RSS description format
pt: RSS formato de descrição

en: RSS feed format
pt: Formato de feed RSS

en: RSS main description
pt: RSS descrição principal

en: RSS main title
pt: RSS título principal

en: RSS title format
pt: RSS formato de título

en: Recurrence
pt: Retorno

en: Recurrence dates
pt: Datas de recorrência

en: Recurrence updated!
pt: Recorrência atualizado!

en: Region:
pt: Região:

en: Reject
pt: Rejeitar

en: Rejected
pt: Rejeitado

en: Rejected Bookings
pt: Reservas rejeitado

en: Rejected booking email
pt: E-mail reserva rejeitado

en: Remember Me
pt: Lembrar de Mim

en: Repeated event
pt: Evento repetido

en: Reschedule
pt: Reagendar

en: Reserved unconfirmed spaces?
pt: Reservados espaços não confirmados?

en: Reset this form to create a location.
pt: Redefinir este formulário para criar um local.

en: Restore
pt: Restaurar

en: SMTP authentication is often needed. If you use GMail, make sure to set this parameter to Yes
pt: Autenticação SMTP é muitas vezes necessário. Se você usa GMail, certifique-se definir esse parâmetro como Sim

en: SMTP username
pt: SMTP nome de usuário

en: Same as for events.
pt: Mesmo que para eventos.

en: Sat
pt: Sáb.

en: Saturday
pt: Sábado

en: Save Changes
pt: Salvar alterações

en: Save Settings
pt: Salvar configurações

en: Scope
pt: Escopo

en: Scope of the locations
pt: Âmbito dos locais

en: Search
pt: Pesquisa

en: Search Events
pt: Eventos pesquisa

en: Search for locations in this country (no partial matches, case sensitive).
pt: Procura de locais no país (sem resultados parciais caso, sensíveis).

en: Search for locations in this postcode (no partial matches, case sensitive).
pt: Procura de locais neste código postal (sem resultados parciais caso, sensíveis).

en: Search for locations in this region (no partial matches, case sensitive).
pt: Procurar locais nesta região (sem resultados parciais caso, sensíveis).

en: Search for locations in this state (no partial matches, case sensitive).
pt: Procura de locais neste estado (sem resultados parciais caso, sensíveis).

en: Search for locations in this town (no partial matches, case sensitive).
pt: Procura de locais na cidade (sem resultados parciais caso, sensíveis).

en: Searching...
pt: Busca ...

en: See the event lists ordering option on the settings page.
pt: Veja a lista de eventos ordenação opção na página de configurações.

en: See the events lists limit option on the settings page.
pt: Veja os eventos opção de limite de listas na página de configurações.

en: Select a group you admin to attach this event to it. Note that all other admins of that group can modify the booking, and you will not be able to unattach the event without deleting it.
pt: Selecionar um grupo de administração para você anexar esse evento para ele. Note-se que todos os outros administradores desse grupo pode modificar a reserva, e você não será capaz de unattach o evento sem excluí-lo.

en: Select the default contact person. This user will be employed whenever a contact person is not explicitly specified for an event
pt: Selecione a pessoa de contato padrão. Esse usuário será utilizado sempre que uma pessoa de contato não é explicitamente especificada para um evento

en: Select the method to send email notification.
pt: Selecione o método para enviar email de notificação.

en: Select yes to allow bookings and tickets for events.
pt: Escolha Sim para permitir reservas e bilhetes para eventos.

en: Select yes to enable the attributes feature
pt: Selecione Sim para ativar o recurso de atributos

en: Select yes to enable the category features
pt: Selecione Sim para habilitar os recursos da categoria

en: Select yes to enable the recurrence features feature
pt: Selecione Sim para ativar a recorrência de características de

en: Select yes to select location from a drow-down menu; location selection will be faster, but you will lose the ability to insert locations with events
pt: Selecione sim para selecionar localização de um menu drow-down; seleção local será mais rápido, mas você vai perder a capacidade de inserir locais com eventos

en: Select...
pt: Selecione ...

en: Send your booking
pt: Enviar a sua reserva

en: Setting this to yes will make all events save in the main site event tables (EM must also be activated). This allows you to share events across different blogs, such as showing events in your network whilst allowing users to display and manage their events within their own blog. Bear in mind that activating this will mean old events created on the sub-blogs will not be accessible anymore, and if you switch back they will be but new events created during global events mode will only remain on the main site.
pt: Definir esta opção como sim vai fazer todos os eventos economizar nas tabelas evento principal do site (EM também deve ser ativado). Isto permite que você compartilhe eventos em toda blogs diferentes, tais como eventos mostrando a sua rede, permitindo simultaneamente que os usuários exibam e gerenciar seus eventos dentro de seu próprio blog. Tenha em mente que a ativação isto significará eventos antigos criados no sub-blogs não será mais acessível, e se você voltar, mas eles serão criados novos eventos durante o modo de eventos globais só vai permanecer no site principal.

en: Settings
pt: Configurações

en: Settings Updated.
pt: Atualizado configurações.

en: Show Long Events?
pt: Mostrar Eventos Long?

en: Show all events link at bottom?
pt: Mostrar todos os eventos ligação no fundo?

en: Show events page in lists?
pt: Mostrar página de eventos em listas?

en: Show events search?
pt: Mostrar eventos de pesquisa?

en: Show list on day with single event?
pt: Mostrar lista em dia com o único evento?

en: Show long events on calendar pages?
pt: Mostrar eventos longos em páginas da agenda?

en: Show multiple tickets if logged out?
pt: Mostram vários bilhetes se logado para fora?

en: Show number of locations
pt: Exibir número de locais

en: Show some love?
pt: Mostrar um pouco de amor?

en: Show ticket table in single ticket mode?
pt: Mostrar tabela ticket no modo bilhete único?

en: Show unavailable tickets?
pt: Mostrar bilhetes indisponíveis?

en: Shows a link to the admin or buddypress (if activated) bookings management page for this event. Only shown if user is logged in and able to manage bookings.
pt: Mostra um link para o administrador ou BuddyPress (se ativado) página de gerenciamento de reservas para este evento. Só aparece se o usuário está logado e capaz de gerenciar reservas.

en: Shows available spaces for the event.
pt: Mostra os espaços disponíveis para o evento.

en: Shows the amount of currently booked spaces for the event.
pt: Mostra a quantidade de espaços actualmente reservado para o evento.

en: Shows the amount of pending spaces for the event.
pt: Mostra a quantidade de espaços pendentes para o evento.

en: Shows the category ID of the event.
pt: Mostra o ID da categoria do evento.

en: Shows the category name of the event.
pt: Mostra o nome da categoria do evento.

en: Shows the description of the event.
pt: Mostra a descrição do evento.

en: Shows the event corresponding ID number in the database table.
pt: Mostra o evento número de identificação correspondente na tabela de banco de dados.

en: Shows the event image url, if available.
pt: Mostra a url imagem do evento, se disponível.

en: Shows the event image, if available.
pt: Mostra a imagem do evento, se disponível.

en: Shows the list of user avatars attending events.
pt: Mostra a lista de avatares usuário participar de eventos.

en: Shows the location description.
pt: Mostra a descrição do local.

en: Shows the location image.
pt: Mostra a imagem local.

en: Shows the total spaces for the event.
pt: Mostra o total de espaços para o evento.

en: Shows the url to the admin or buddypress (if activated) bookings management page for this event. Only shown if user is logged in and able to manage bookings.
pt: Mostra o url para o administrador ou BuddyPress (se ativado) página de gerenciamento de reservas para este evento. Só aparece se o usuário está logado e capaz de gerenciar reservas.

en: Sign Up
pt: Inscrever-se

en: Simply prints the event URL. You can use this placeholder to build your own customised links.
pt: Simplesmente imprime a URL do evento. Você pode usar este espaço reservado para construir seus próprios links personalizados.

en: Simply prints the location URL. You can use this placeholder to build your own customised links.
pt: Simplesmente imprime a URL do local. Você pode usar este espaço reservado para construir seus próprios links personalizados.

en: Since the event is repeated, you must specify an event date.
pt: Uma vez que o evento é repetido, você deve especificar uma data de evento.

en: Single %s Page
pt: Página % solteiros s

en: Single %s page format
pt: Formato %s única página

en: Single %s title format
pt: Formato %s único título

en: Single event page title format
pt: Único evento de formato de título da página

en: Single ticket mode?
pt: Modo de bilhete único?

en: Small calendar title
pt: Título pequeno calendário

en: Small calendar title separator
pt: Separador de título pequena calendário

en: Some wordpress themes don't follow best practices when generating navigation menus, and so the automatic title rewriting feature may cause problems, if your menus aren't working correctly on the event pages, try setting this to 'Yes', and provide an appropriate HTML title format below.
pt: Alguns temas wordpress não seguem as melhores práticas ao gerar menus de navegação, e assim o título automático reescrever recurso pode causar problemas, se o seu menus não estão funcionando corretamente nas páginas de eventos, tente definir esta opção para "Sim", e proporcionar uma adequada formato HTML título abaixo.

en: Something went wrong with creating tickets.
pt: Algo deu errado com a criação de bilhetes.

en: Something went wrong with the recurrence update...
pt: Algo deu errado com a atualização recorrência ...

en: Spaces
pt: Espaços

en: Spaces confirmed
pt: Espaços confirmada

en: Standard
pt: Padrão

en: Standard Ticket
pt: Ticket padrão

en: Start
pt: Começar

en: Start date of ticket availability
pt: Data de início da disponibilidade de ingressos

en: Start/End
pt: Início / Fim

en: Starts on
pt: Começa na

en: State
pt: Estado

en: State/County:
pt: Estado / País:

en: Status
pt: Estado

en: Submit Event
pt: Submeter evento

en: Success Message
pt: Mensagem de sucesso

en: Sun
pt: Sol

en: Sunday
pt: Domingo

en: Supply a single id or comma-seperated ids (e.g. "1,2,3") to limit the search to events in these categories.
pt: Fornecer um ID único ou por vírgula seperated ids (por exemplo, "1,2,3") para limitar a pesquisa a eventos nessas categorias.

en: Supply a single id or comma-seperated ids (e.g. "1,2,3") to limit the search to events with these id(s).
pt: Fornecer um ID único ou por vírgula seperated ids (por exemplo, "1,2,3") para limitar a pesquisa a eventos com estas id (s).

en: Supply a single id or comma-seperated ids to limit the search to these locations (or events in these locations).
pt: Fornecer um ID único ou por vírgula seperated ids para limitar a busca a esses locais (ou eventos nesses locais).

en: The SMTP host. Usually it corresponds to 'localhost'. If you use GMail, set this value to 'ssl://smtp.gmail.com:465'.
pt: O host SMTP. Normalmente, corresponde a &#39;localhost&#39;. Se você usa GMail, defina este valor para 'ssl://smtp.gmail.com: 465'.

en: The body of the email which will be sent to the person if the booking is rejected. Not relevant if bookings don't require approval.
pt: O corpo do e-mail que será enviado para a pessoa se a reserva for rejeitada. Não é relevante se as reservas não precisam de aprovação.

en: The category has been added.
pt: A categoria foi adicionada.

en: The category has been updated.
pt: A categoria foi atualizada.

en: The category name
pt: O nome da categoria

en: The country
pt: O país

en: The event date.
pt: A data do evento.

en: The event name. Example: Birthday party
pt: O nome do evento. Exemplo: festa de aniversário

en: The event slug. If the event slug already exists, a random number will be appended to the end.
pt: A lesma evento. Se a lesma evento já existe, um número aleatório será adicionado ao final.

en: The format of a single %s in a list.
pt: O formato de um único %s em uma lista.

en: The format of a single category page title.
pt: O formato de um único título da categoria página.

en: The format of a single category page.
pt: O formato de uma página única categoria.

en: The format of a single event page title.
pt: O formato de um único título de evento de página.

en: The format of a single event page.
pt: O formato de uma página único evento.

en: The format of a single location page title.
pt: O formato de um único título local da página.

en: The format of a single location page.
pt: O formato de uma página única localização.

en: The format of any events in a list.
pt: O formato de todos os eventos em uma lista.

en: The format of each event when displayed in the full calendar. Remember to include <code>li</code> tags before and after the event.
pt: O formato de cada evento quando exibido no calendário completo. Lembre-se de incluir <code>li</code> tags antes e depois do evento.

en: The format of of the text appearing in the baloon describing the location a single location map.
pt: O formato do do texto constante do baloon descrever a localização de um mapa único local.

en: The format of the description of each item in the events RSS feed.
pt: O formato da descrição de cada item do feed RSS eventos.

en: The format of the events the list inserted in the location page through the <code>#_NEXTEVENTS</code>, <code>#_PASTEVENTS</code> and <code>#_ALLEVENTS</code> element.
pt: O formato dos eventos da lista inserido na página de localização através do <code>#_NEXTEVENTS</code> , <code>#_PASTEVENTS</code> e <code>#_ALLEVENTS</code> elemento.

en: The format of the title of each item in the events RSS feed.
pt: O formato do título de cada item do feed RSS eventos.

en: The format of the title, corresponding to the text that appears when hovering on an eventful calendar day.
pt: O formato do título, correspondente ao texto que aparece quando pairando sobre um dia do calendário repleto de eventos.

en: The image could not be saved
pt: A imagem não poderia ser salva

en: The image file is too big! Maximum size:
pt: O arquivo de imagem é muito grande! Tamanho máximo:

en: The image is in a wrong format!
pt: A imagem está em um formato errado!

en: The image is too big! Maximum size allowed:
pt: A imagem é muito grande! Tamanho máximo permitido:

en: The location address
pt: O endereço do local

en: The location name
pt: O nome do local

en: The location town
pt: A cidade localização

en: The main description of your RSS events feed.
pt: A principal descrição do seu feed RSS eventos.

en: The main title of your RSS events feed.
pt: O título principal do seu feed RSS eventos.

en: The maximum allowed height for images uploaded, in pixels
pt: A altura máxima permitida para o upload de imagens, em pixels

en: The maximum allowed size for images uploaded, in bytes
pt: O tamanho máximo permitido para upload de imagens, em bytes

en: The maximum allowed width for images uploades
pt: A largura máxima permitida para uploades imagens

en: The message displayed when no %s are available.
pt: A mensagem que aparece quando não s % estão disponíveis.

en: The message displayed when no events are available.
pt: A mensagem exibida quando nenhum evento estão disponíveis.

en: The message to be displayed in the list generated by <code>#_NEXTEVENTS</code>, <code>#_PASTEVENTS</code> and <code>#_ALLEVENTS</code> when no events are available.
pt: A mensagem a ser exibida na lista gerada pelo <code>#_NEXTEVENTS</code> , <code>#_PASTEVENTS</code> e <code>#_ALLEVENTS</code> quando não há eventos estão disponíveis.

en: The name of the category
pt: O nome da categoria

en: The name of the location
pt: O nome da localidade

en: The name of the location where the event takes place. You can use the name of a venue, a square, etc
pt: O nome do local onde o evento acontece. Você pode usar o nome de um local, uma praça, etc

en: The port through which you e-mail notifications will be sent. Make sure the firewall doesn't block this port
pt: A porta através da qual você e-mail serão enviadas notificações. Verifique se o firewall não bloqueia esta porta

en: The recurrence beginning and end date.
pt: O início recorrência e data de término.

en: The relevant default format will be taken from the settings page.
pt: O formato padrão pertinentes serão tomadas a partir da página de configurações.

en: The separator appearing on the above title when more than one events are taking place on the same day.
pt: O separador que aparecem no título acima, quando mais de uma eventos estão ocorrendo no mesmo dia.

en: The subject of the email sent to the person making a booking that is awaiting administrator approval. Not relevant if bookings don't require approval.
pt: O assunto do e-mail enviado para a pessoa fazer uma reserva que está aguardando aprovação do administrador. Não é relevante se as reservas não precisam de aprovação.

en: The text format inside the map balloons.
pt: O formato de texto dentro dos balões mapa.

en: The time of the event beginning and end
pt: O tempo do início do evento e final

en: The title on the multiple %s page.
pt: O título na página %s múltiplas.

en: The title on the multiple events page.
pt: O título na página de vários eventos.

en: The values here are taken from the chosen contact for the specific event, or the default contact in the settings page.
pt: Os valores aqui são tomadas a partir do contato escolhido para o evento específico, ou o contato padrão na página de configurações.

en: There was a problem creating a user account, please contact a website administrator.
pt: Houve um problema ao criar uma conta de usuário, por favor contacte um administrador do site.

en: There was a problem saving the booking.
pt: Houve um problema ao salvar a reserva.

en: There was a problem saving the location so event was not saved.
pt: Houve um problema ao salvar o local para evento não foi salvo.

en: There was a problem saving the recurring events.
pt: Houve um problema ao salvar a eventos recorrentes.

en: There was a problem saving the ticket booking.
pt: Houve um problema ao salvar a reserva de bilhetes.

en: There was a problem saving the ticket.
pt: Houve um problema ao salvar o bilhete.

en: These placeholders will only show if RSVP is enabled for the given event and in the events manager settings page. Spaces placeholders will default to 0
pt: Esses espaços reservados serão exibidos apenas se RSVP é habilitado para o determinado evento e na página de configurações eventos gerente. Espaços reservados espaços será o padrão para 0

en: This accepts %s and %s placeholders.
pt: Este aceita espaços reservados %s e %s.

en: This accepts %s placeholders.
pt: Este aceita %s espaços reservados.

en: This accepts %s, %s and %s placeholders.
pt: Este aceita espaços reservados %s,%s e %s.

en: This content will appear just above your code for the %s list format below. Default is blank
pt: Este conteúdo vai aparecer logo acima do seu código para formatar o %s lista abaixo. Padrão em branco

en: This content will appear just above your code for the default event list format. Default is blank
pt: Este conteúdo vai aparecer logo acima do seu código para o formato de lista de eventos padrão. Padrão em branco

en: This content will appear just below your code for the %s list format above. Default is blank
pt: Este conteúdo vai aparecer logo abaixo do seu código para formatar o %s lista acima. Padrão em branco

en: This content will appear just below your code for the default event list format. Default is blank
pt: Este conteúdo vai aparecer logo abaixo o código para o formato de lista de eventos padrão. Padrão em branco

en: This email already exists in our system, please log in to register to proceed with your booking.
pt: Este e-mail já existe no nosso sistema, faça o login em registar-se para prosseguir com a sua reserva.

en: This event repeats
pt: Este evento se repetirá

en: This event spans every day between the beginning and end date, with start/end times applying to each day.
pt: Este evento abrange todos os dias entre o início e término, com start / end vezes aplicando a cada dia.

en: This is sent when a person's booking is confirmed. This will be sent automatically if approvals are required and the booking is approved. If approvals are disabled, this is sent out when a user first submits their booking.
pt: Este é enviado no momento da reserva de uma pessoa é confirmada. Este será enviado automaticamente se as aprovações são necessárias e a reserva for aprovado. Se aprovações são deficientes, este é enviado quando um usuário submete sua primeira reserva.

en: This is't a recurrent event
pt: Este is&#39;t um evento recorrente

en: This key will appear as an option when adding attributes to your event.
pt: Esta chave irá aparecer como uma opção ao adicionar atributos ao seu evento.

en: This key will appear as an option when adding attributes to your event. The second braces are optional and will use a select box with these values as input. If no valid value is defined, the first option is used.
pt: Esta chave irá aparecer como uma opção ao adicionar atributos ao seu evento. As chaves são opcionais e segundo usará uma caixa de seleção com esses valores como entrada. Se nenhum valor válido é definido, a primeira opção é usada.

en: This key will appear as an option when adding attributes to your event. The text in the second braces will appear if the attribute is not defined or left blank for that event.
pt: Esta chave irá aparecer como uma opção ao adicionar atributos ao seu evento. O texto no segundo aparelho aparecerá se o atributo não é definido ou deixado em branco para esse evento.

en: This only setting only matters if you selected 'Yes' to above. You will notice the events page titles aren't being rewritten, and you have a new title underneath the default page name. This is where you control the HTML of this title. Make sure you keep the #_PAGETITLE placeholder here, as that's what is rewritten by events manager. To control what's rewritten in this title, see settings further down for page titles.
pt: Esta definição só só importa se você selecionou &#39;Sim&#39; para cima. Você vai notar os títulos eventos da página não está sendo reescrito, e você tem um novo título sob o nome da página padrão. Isto é onde você controla o HTML deste título. Certifique-se de manter o espaço reservado #_PAGETITLE aqui, como isso é o que é reescrito pelo gerente de eventos. Para controlar o que é reescrito no presente título, ver as configurações mais abaixo para títulos de página.

en: This option allows you to select the default category when adding an event.
pt: Esta opção permite que você selecione a categoria padrão ao adicionar um evento.

en: This option allows you to select the default location when adding an event.
pt: Esta opção permite que você selecione o local padrão ao adicionar um evento.

en: This option allows you to select which page to use as an events page
pt: Esta opção permite que você selecione qual página para usar como uma página de eventos

en: This options allows to display the calendar in the events page, instead of the default list. It is recommended not to display both the calendar widget and a calendar page.
pt: Esta opção permite visualizar o calendário na página de eventos, em vez da lista padrão. Recomenda-se não tanto para mostrar widget do calendário e uma página do calendário.

en: This page corresponds to <strong>Events Manager</strong> events page. Its content will be overriden by Events Manager, although if you include the word CONTENTS (exactly in capitals) and surround it with other text, only CONTENTS will be overwritten. If you want to change the way your events look, go to the <a href='%s'>settings</a> page.
pt: Esta página corresponde a página de eventos <strong>Eventos Manager.</strong> Seu conteúdo será anulado pelo Gerenciador de Eventos, mas se você incluir o conteúdo da palavra (exatamente nas capitais) e cercá-la com outro texto, CONTEÚDO só serão substituídos. Se você quiser mudar a forma como os seus eventos olhar, ir para a <a href='%s'>definições de</a> página.

en: This will be sent automatically when a booking is rejected. Not relevant if bookings don't require approval.
pt: Este será enviado automaticamente quando a reserva for rejeitada. Não é relevante se as reservas não precisam de aprovação.

en: This will be sent to the person when they first submit their booking. Not relevant if bookings don't require approval.
pt: Esta será enviada para a pessoa quando pela primeira vez apresentar a sua reserva. Não é relevante se as reservas não precisam de aprovação.

en: This will be sent when a user cancels their booking.
pt: Este será enviado quando o usuário cancela a sua reserva.

en: This will control how many events are shown on one list by default.
pt: Isto irá controlar quantos eventos são mostrados em uma lista por padrão.

en: Thu
pt: Qui

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Ticket Name
pt: Nome de Bilheteira

en: Ticket Type
pt: Tipo de bilhete

en: Ticket booking created
pt: Reserva de bilhetes criado

en: Ticket created
pt: Ticket criado

en: Ticket for %s
pt: Bilhete para %s

en: Tickets
pt: Bilhetes

en: Title
pt: Título

en: Today's events
pt: Eventos de hoje

en: Tomorrow's events
pt: Eventos de amanhã

en: Totals
pt: Totais

en: Town
pt: Cidade

en: Trying to perform an illegal action.
pt: Tentando executar uma ação ilegal.

en: Tue
pt: Ter

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: URL to page showing that users booked events.
pt: URL para a página mostrando que os usuários reservado eventos.

en: Uh Oh! For some reason wordpress could not create an events page for you (or you just deleted it). Not to worry though, all you have to do is create an empty page, name it whatever you want, and select it as your events page in your <a href="%s">settings page</a>. Sorry for the extra step! If you know what you are doing, you may have done this on purpose, if so <a href="%s">ignore this message</a>
pt: Uh Oh! Por alguma razão wordpress não conseguiu criar uma página de eventos para você (ou você simplesmente apagou). Não se preocupe, tudo que você precisa fazer é criar uma página em branco, dê o nome que você quiser, e selecioná-lo como sua página eventos em sua <a href="%s">página de configurações</a> . Desculpa para a etapa extra! Se você souber o que está fazendo, você pode ter feito isso de propósito, em caso afirmativo <a href="%s">ignorar esta mensagem</a>

en: Unapprove
pt: Desaprovar

en: Unauthorized Access
pt: Acesso não autorizado

en: Uncategorized
pt: Sem categoria

en: Upcoming
pt: Próximos

en: Update category
pt: Atualização categoria

en: Update location
pt: Local de atualização

en: Upload/change picture
pt: Upload / alterar a imagem

en: Use SMTP authentication?
pt: Usar a autenticação SMTP?

en: Use categories?
pt: Use as categorias?

en: Use dropdown for locations?
pt: Use dropdown para locais?

en: Use event attributes?
pt: Use atributos evento?

en: Use recurrence?
pt: Use recorrência?

en: User Capabilities
pt: Capacidades de usuário

en: User can create and edit their events.
pt: Usuário pode criar e editar seus eventos.

en: User can create recurrent events.
pt: Usuário pode criar eventos recorrentes.

en: User can delete other users events.
pt: Usuário pode excluir eventos de outros usuários.

en: User can delete other users locations.
pt: O usuário pode excluir locais de outros usuários.

en: User can delete their events.
pt: Usuário pode excluir seus eventos.

en: User can delete their own locations.
pt: Usuário pode excluir seus próprios locais.

en: User can edit other users events.
pt: Usuário pode editar eventos de outros usuários.

en: User can edit other users locations.
pt: Usuário pode editar outras localidades usuários.

en: User can edit the global categories.
pt: Usuário pode editar as categorias global.

en: User can edit their locations.
pt: Usuário pode editar suas localizações.

en: User can manage other users individual bookings and event booking settings.
pt: Usuário pode gerenciar outros usuários reservas individuais e configurações reserva evento.

en: User can use and manage bookings with their events.
pt: O usuário pode usar e gerenciar reservas com os seus eventos.

en: User can view other users locations, to make locations shared by all users allow all event user roles to view all locations.
pt: O usuário pode visualizar a localização dos outros usuários, para tornar locais compartilhados por todos os usuários permitir que todas as funções de usuário evento para ver todos os locais.

en: User deleted by administrators
pt: Usuário que foi excluído pelos administradores

en: Username
pt: Nome de Usuário

en: Username: %s
pt: Nome de usuário:%s

en: Users can publish events and skip any admin approval.
pt: Os usuários podem publicar eventos e ignorar qualquer aprovação do administrador.

en: View Bookings
pt: Reservas vista

en: View Event Bookings
pt: Ver Reservas de eventos

en: View Slug
pt: Ver Slug

en: View/Edit Event
pt: Ver / Editar Evento

en: WARNING! You are about to re-create all your recurrent events including erasing your old booking data! Are you sure you want to do this?
pt: ATENÇÃO! Você está prestes a recriar todos os seus eventos recorrentes incluindo apagar seus dados de reserva de idade! Tem certeza de que quer fazer isso?

en: WARNING! You will delete ALL recurrences of this event, including booking history associated with any event in this recurrence. To keep booking information, go to the relevant single event and save it to detach it from this recurrence series.
pt: ATENÇÃO! Você vai excluir todas as recorrências deste evento, incluindo o histórico de reserva associados a qualquer evento desta recorrência. Para manter as informações de reserva, vá para o único evento relevante e salve-o para retirá-la desta série recorrência.

en: WARNING: This is a event belonging to the group "%s". Other group admins can also modify this event.
pt: ATENÇÃO: Este é um evento que pertence ao grupo "%s". Admins outro grupo também pode modificar este evento.

en: WARNING: This is a recurrence in a set of recurring events.
pt: AVISO: Este é um retorno em um conjunto de eventos recorrentes.

en: WARNING: This is a recurring event.
pt: AVISO: Este é um evento recorrente.

en: Warning: Changing these values may result in exposing previously hidden information to all users.
pt: Atenção: Alterar esses valores pode resultar em exposição de informações anteriormente oculto a todos os usuários.

en: Wed
pt: Casar

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Weekly
pt: Semanal

en: When
pt: Quando

en: When Events Manager displays lists of events the default behaviour is ordering by start date in ascending order. To change this, modify the values above.
pt: Quando o Gerenciador de Eventos exibe listas de eventos o comportamento padrão é a ordenação por data de início em ordem crescente. Para alterar isso, modifique os valores acima.

en: When a specific booking is displayed (on screen and on email), you can use these placeholders to show specific information about the booking. For contact details of the contact of this event, see the events placeholders.
pt: Quando uma reserva específica é exibido (na tela e no e-mail), você pode usar esses espaços reservados para mostrar as informações específicas sobre a reserva. Para detalhes de contato do contato deste evento, ver os espaços reservados eventos.

en: When displaying global events on the main site you have the option of users viewing the event details on the main site or being directed to the sub-site.
pt: Ao exibir eventos globais no site principal que você tem a opção de usuários que estão visualizando os detalhes do evento no site principal ou sendo direcionada para o sub-site.

en: When not reoccurring, this event spans between the beginning and end date.
pt: Quando não recorrentes, este evento se estende entre o início e de término.

en: When using a function or shortcode that outputs items (e.g. [events_list] for events, [locations_list] for locations), if the number of items supercede the limit of items to show, setting this to 1 will show page links under the list.
pt: Ao usar uma função ou shortcode que as saídas de itens (por exemplo, [events_list] para eventos, [locations_list] para locais), se o número de itens superam o limite de itens a serem mostrados, definindo-o para um irá mostrar links de páginas na lista.

en: Where
pt: Onde

en: Will show a list of all events at this location.
pt: Irá mostrar uma lista de todos os eventos neste local.

en: Will show a list of all future events at this location.
pt: Irá mostrar uma lista de todos os eventos futuros neste local.

en: Will show a list of all past events at this location.
pt: Irá mostrar uma lista de todos os acontecimentos do passado neste local.

en: Would you like to allow users to submit bookings anonymously? If so, you can use the new [event_form] shortcode or <code>em_event_form()</code> template tag with this enabled.
pt: Gostaria de permitir que os usuários enviem reservas anonimamente? Se sim, você pode usar o novo [event_form] shortcode ou <code>em_event_form()</code> template tag com este habilitado.

en: Yes
pt: Sim

en: You already have booked a seat at this event.
pt: Você já tem reservado um lugar neste evento.

en: You are currently attending this event. <a href="%s">Manage my bookings</a>
pt: Encontra-se a ir a este evento. <a href="%s">Manage my reservas</a>

en: You are currently viewing your public page, this is what other users will see.
pt: Você está vendo sua página pública, isto é o que os outros usuários verão.

en: You are in Events Manager debug mode. To turn debug mode off, go to the <a href="%s">settings</a> page.
pt: Você está em modo de depuração Events Manager. Para ativar o modo debug off, vá para a <a href="%s">definições de</a> página.

en: You are not allowed to manage this %s.
pt: Você não tem permissão para gerir este %s.

en: You are now viewing the duplicated %s.
pt: Você agora está exibindo o duplicado %s.

en: You are trying to book a non-existent ticket for this event.
pt: Você está tentando reservar um bilhete inexistente para este evento.

en: You can add private notes below for internal reference that only event managers will see.
pt: Você pode adicionar notas privado abaixo para referência interna que os gerentes de evento só vai ver.

en: You can allow users to publicly submit events on your blog by using the [event_form] shortcode, and enabling anonymous submissions below.
pt: Você pode permitir que os usuários publicamente apresentar eventos em seu blog usando o [event_form] shortcode, e permitindo contribuições anônimas abaixo.

en: You can also add event attributes here, one per line in this format <code>#_ATT{key}</code>. They will not appear on event pages unless you insert them into another template below, but you may want to store extra information about an event for other uses. <a href='%s'>More information on placeholders.</a>
pt: Você também pode adicionar atributos do evento aqui, um por linha neste formato <code>#_ATT{key}</code> . Eles não aparecem nas páginas de eventos a menos que você inseri-los em outro modelo abaixo, mas você pode querer armazenar informações extras sobre um evento para outros usos. <a href='%s'>Mais informações sobre espaços reservados.</a>

en: You can also create a date format without prepending # to each character by wrapping a valid php date() format in <code>#{}</code> or <code>#@{}</code> (e.g. <code>#_{d/m/Y}</code>). If there is no end date (or is same as start date), the value is not shown. This is useful if you want to show event end dates only on events that are longer than on day, e.g. <code>#j #M #Y #@_{ u
    	il j M Y}</code>.
pt: Você também pode criar um formato de data sem prepending # para cada personagem envolvendo uma data válida php () formato em <code>#{}</code> ou <code>#@{}</code> (por exemplo, <code>#_{d/m/Y}</code> ). Se não há uma data final (ou é a mesma data de início), o valor não é mostrado. Isto é útil se você quer mostrar end evento datas somente em eventos que são mais do que no dia, por exemplo, <code>#j #M #Y #@_{ u
    	ilj MY}</code> .

en: You can choose whether or not to show unavailable tickets to visitors.
pt: Você pode escolher se quer ou não mostrar bilhetes disponíveis para os visitantes.

en: You can now give fine grained control with regards to what your users can do with events. Each user role can have perform different sets of actions.
pt: Agora você pode dar o controle refinado no que diz respeito ao que os usuários podem ver com os acontecimentos. Cada função de usuário pode ter executar diferentes conjuntos de ações.

en: You can show lists of other events that are being held at this location. The formatting of the list is the same as a normal events list.
pt: Você pode mostrar as listas de outros eventos que estão sendo realizadas neste local. A formatação da lista é o mesmo que uma lista de eventos normal.

en: You cannot delete a ticket that has a booking on it.
pt: Você não pode excluir um bilhete que tem uma reserva nele.

en: You cannot delete tickets if there are any bookings associated with them. Please delete these bookings first.
pt: Você não pode excluir bilhetes se houver qualquer reserva a eles associados. Por favor, excluir essas reservas em primeiro lugar.

en: You cannot edit saved locations here.
pt: Você não pode editar locais guardados aqui.

en: You cannot manage this %s.
pt: Você não pode gerir este %s.

en: You cannot to view others %s
pt: Você não pode ver os outros %s

en: You do not have any bookings.
pt: Você não tem quaisquer reservas.

en: You do not have permission to create/edit %s.
pt: Você não tem permissão para criar / editar %s.

en: You do not have permission to delete %s
pt: Você não tem permissão para excluir %s

en: You do not have permission to delete %s.
pt: Você não tem permissão para excluir %s.

en: You do not have permission to delete others %s
pt: Você não tem permissão para excluir outros %s

en: You do not have permission to edit %s
pt: Você não tem permissão para editar %s

en: You do not have permission to edit others %s
pt: Você não tem permissão para editar outros %s

en: You do not have permission to manage %s
pt: Você não tem permissão para gerenciar %s

en: You do not have permission to manage others %s
pt: Você não tem permissão para gerenciar outros %s

en: You do not have permission to publish %s
pt: Você não tem permissão para publicar %s

en: You do not have the rights to manage this %s.
pt: Você não tem os direitos para gerir este %s.

en: You do not have the rights to manage this event.
pt: Você não tem os direitos para gerir este evento.

en: You do not have the rights to manage this location.
pt: Você não tem os direitos para gerir este local.

en: You do not have the rights to manage this ticket.
pt: Você não tem os direitos para gerir este bilhete.

en: You don't have any custom attributes defined in any of your Events Manager template settings. Please add them the <a href='%s'>settings page</a>
pt: Você não tem os atributos personalizados definidos em qualquer um dos seus eventos configurações do modelo Manager. Por favor, adicione-lhes a <a href='%s'>página de configurações</a>

en: You have %s confirmed bookings
pt: Você tem reservas confirmadas %s

en: You have %s pending bookings
pt: Você tem reservas pendentes %s

en: You have a confirmed booking
pt: Você tem uma reserva confirmada

en: You have a pending booking
pt: Você tem uma reserva pendente

en: You have single or multiple tickets, where certain tickets become availalble under certain conditions, e.g. early bookings, group discounts, maximum bookings per ticket, etc.
pt: Você tem bilhetes simples ou múltiplos, onde os bilhetes certos tornar availalble sob certas condições, por exemplo, reservas antecipadas, descontos para grupos, reservas máximo por bilhete, etc

en: You must <a href="%s">register</a> or <a href="%s">log in</a> in order to create and manage your bookings.
pt: Você deve <a href="%s">registrar</a> ou <a href="%s">login</a> para criar e gerenciar suas reservas.

en: You must log in before you make a booking.
pt: Você deve fazer login antes de fazer uma reserva.

en: You must log in or register to make a booking.
pt: Você deve fazer login ou registre-se para fazer uma reserva.

en: You must log in to cancel your booking.
pt: Você deve fazer login para cancelar a sua reserva.

en: You must request at least one space to book an event.
pt: Você deve solicitar pelo menos um espaço de reservar um evento.

en: Your booking has been recorded
pt: A sua reserva foi registrada

en: [%s] New User Registration
pt: [%s] Novo Registro de Usuário

en: [%s] Your username and password
pt: [%s] O seu nome de usuário e senha

en: [No Events Page]
pt: [Não Page Eventos]

en: all events
pt: todos os eventos

en: and
pt: e

en: and ends on
pt: e termina no

en: bookings
pt: reservas

en: categories
pt: categorias

en: category
pt: categoria

en: day
pt: dia

en: days
pt: dia

en: edit
pt: editar

en: end date, end time, event name
pt: data final, hora de término, nome do evento

en: event
pt: evento

en: events
pt: eventos

en: every
pt: cada

en: every %s days
pt: dias a cada%s

en: every %s months
pt: meses a cada %s

en: every %s weeks
pt: semanas a cada %s

en: every week
pt: todas as semanas

en: everyday
pt: cotidiano

en: export csv
pt: csv exportação

en: first
pt: primeiro

en: fourth
pt: quarto

en: from
pt: a partir de

en: last
pt: passado

en: location
pt: localização

en: locations
pt: locais

en: manage bookings
pt: gerir reservas

en: month
pt: mês

en: month on the
pt: mês na

en: months
pt: mês

en: months on the
pt: meses na

en: name, end date, end time
pt: nome, data de término do tempo do fim

en: name, start date, start time
pt: nome, data de início, hora de início

en: no default category
pt: nenhuma categoria padrão

en: no default country
pt: nenhum país padrão

en: no default location
pt: sem local padrão

en: no events
pt: sem eventos

en: none
pt: nenhum

en: none selected
pt: nenhum selecionado

en: of each month
pt: de cada mês

en: or <a href="%s">add a new location</a>
pt: ou <a href="%s">adicionar um novo local</a>

en: printable view
pt: printable vista

en: recurrences
pt: recorrências

en: required
pt: exigido

en: second
pt: segundo

en: spaces.
pt: espaços.

en: start date, start time, event name
pt: data de início, hora de início, nome do evento

en: the first %s of the month
pt: o primeiro %s do mês

en: the fourth %s of the month
pt: o quarto %s do mês

en: the last %s of the month
pt: últimos %s do mês

en: the second %s of the month
pt: o segundo %s do mês

en: the third %s of the month
pt: o terceiro %s do mês

en: third
pt: terceiro

en: to
pt: para

en: updated
pt: atualizado

en: week
pt: semana

en: week on
pt: semana em

en: weeks
pt: semana

en: weeks on
pt: semanas

en: wrote
pt: escreveu
